• Dlaczego miód krystalizuje?

Miód, który skrystalizował, nie zepsuł się. Jest to naturalny proces. Miód jest przesyconym roztworem i ma tendencję do skręcania, w kierunku stanu granulowanego. Niektóre miody krystalizują się szybko, a niektóre wolniej. Ma to związek z rodzajami i ilościami różnych obecnych cukrów (nie mylić z białym cukrem). Aby ponownie rozpuścić miód, po prostu podgrzej słoik w kąpieli wodnej do temp. 39,5 stopni, pamiętaj że wrząca woda spowoduje utratę cennych składników.

  • Dlaczego różne odmiany miodu mają różne kolory i smaki?

Żadne dwa źródła nektaru nie mają takiej samej chemii. Mają różne kombinacje cukrów, minerałów i enzymów. Na przykład bardzo ciemne miody, takie jak gryka lub topola, mają wysoką zawartość minerałów. To nadaje im ich kolor i aromat. Lekki miód o niższej zawartości minerałów ma zwykle łagodniejszy smak.

  • Co to jest surowy miód?

Surowy miód to miód, który nie został pasteryzowany ani drobno filtrowany.

  • Czy twój miód jest pasteryzowany?

Nasz miód nie jest pasteryzowany.

  • Po co pasteryzować miód?

Miód zawiera drożdże. Drożdże te bardzo różnią się od drożdży używanych w chlebie, occie i napojach alkoholowych. Powodują fermentację w miodzie o wilgotności powyżej 18% do 19%. Drożdże te można zabić, podgrzewając miód do 70ºC przez krótki czas. Ogrzewanie miodu do wysokich temperatur spowoduje również opóźnienie lub spowolnienie krystalizacji przez rozpuszczenie małych kryształków cukru obecnych w surowym miodzie. Kryształy te mogą zainicjować proces granulacji. Ogrzewanie miodu również go rozcieńcza, dzięki czemu można go dokładnie przefiltrować.

  • Dlaczego nie pasteryzować miodu?

Miód traci swoje cenne właściwości pod wpływem ciepła. Miód ma wiele enzymów, które są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Większość z tych enzymów pozostaje stabilna w temperaturze poniżej 38ºC, ale powyżej 49ºC mają już obniżoną aktywność. Na przykład enzym diataza, który jest powszechny w miodzie, wykazuje 50% zmniejszenie aktywności po 15 dniach w temperaturze 50ºC. Większość enzymów zawartych w miodzie ulega prawie całkowitemu zniszczeniu, jeśli są narażone na temperatury powyżej 70ºC nawet przez krótki okres. Enzymy te są również niszczone, gdy miód jest upłynniany w kuchence mikrofalowej.

  • Czy filtrujesz swój miód?

Z grubsza filtrujemy nasz miód, aby usunąć duże zanieczyszczenia. W naszym miodzie można znaleźć naturalne „zanieczyszczenia”, takie jak: drobinki pyłku, wosku, kitu pszczelego itp. I jesteśmy z tego dumni!

  • Po co filtrować miód?

Miód jest zwykle filtrowany w celu usunięcia kryształów cukru, pęcherzyków powietrza, cząstek wosku pszczelego i pyłków oraz wszelkich innych resztek z ula, które mogą być obecne. Dokładne filtrowanie miodu sprawia, że miód jest jasny i przejrzysty, i usuwa wszystko, co mogłoby działać jako platforma dla kryształów cukru, na których można się opierać, a tym samym ułatwić proces krystalizacji. Mówiąc najprościej, daje dłuższy okres trwałości bez krystalizacji i lepszy wygląd w celu zakupu.

  • Dlaczego nie filtrować miodu?

Dokładne filtrowanie miodu usuwa wiele z tego, co czyni surowy miód zdrowym i pożądanym pokarmem. Obejmuje to cząsteczki pyłku, pierzgi.

  • Jak należy przechowywać miód?

Miód powinien być przechowywany najlepiej w szklanych lub plastikowych, nierdzewnych pojemnikach. Wykazano, że miód pochłonie cząsteczki miedzi, cyny, żelaza, aluminium, metalu ocynkowanego i niektórych tworzyw sztucznych. Jeśli miód ma być używany w normalnym czasie, temperatura pokojowa jest w porządku. Jeśli ma być przechowywany przez dłuższy czas. Najlepsze będzie ciemne miejsce, ponieważ promieniowanie słoneczne źle wpływa na miód. Dla klientów, którzy kupują duże ilości i chcą przechowywać niektóre z nich przez dłuższy czas, ale chcą, aby pozostało tak dobre, jak to możliwe, zalecamy umieszczenie go w ciemnej piwnicy, gdzie temperatura jest niższa.

Jednak miód przechowywany przez długi czas w temperaturze 35 ° C lub wyższej ulegnie pogorszeniu.

  • Czy masz licencję lub kontrolę?

Jesteśmy kontrolowani przez: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu, Główny Inspektorat Sanitarny w Poznaniu, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu. Ponadto nasze miody, co roku są badane laboratoryjnie na jakość oraz zawartość pyłkową. Wyniki badań są udostępniane dla naszych klientów.

Sergiusz jest zawodowym pszczelarzem z ukończoną szkołą oraz licznymi kursami. Pasieka jest zarejestrowana, są opłacane wszystkie składki. 

  • Czy dokarmiacie pszczoły?

Dokarmiamy tylko i wyłącznie poza czasem miodobrania. Nigdy nie dokarmiamy pomiędzy pożytkami i w ich czasie. Nasze pasieki są usytuowane tak, aby pszczoła miała nieprzerwany dostęp do pożytku. Co roku dbamy o sianie nowych roślin, ziół wokół pasieki. Również nie wybieramy pszczołom całego miodu. Dla nas ważne jest, aby rodzina pszczela była zdrowa i silna.

UWAGA OSOBISTA

     Chcielibyśmy zachęcić nabywców miodu do zakupu naturalnego lokalnego polskiego miodu, niezależnie od tego, czy pochodzi on od nas, czy od innego pszczelarza. Wysokiej jakości miód w najczystszej postaci jest jednym z najlepszych pokarmów na Ziemi.